Strona główna >> Joga
<< powrót


Historia Jogi

Joga w swojej klasycznej postaci sięga swoją tradycją ponad 2000 lat przed naszą erą. Jest owocem ducha i filozofii hinduskiej - zgodnie z mitologią twórcą jogi był bóg Sziwa, który wymyślił poszczególne pozycje jogi dla swej duchowej małżonki Parwati. Miały one być źródłem dobrego samopoczucia i piękna. Słowo "joga" oznacza w sanskrycie scalanie, łączenie, wysiłek, ujawnienie, metodę. Jest wiele jog, czyli systemów prowadzących do samadhi (wyzwolenia) - integracji świadomości indywidualnej i kosmicznej. Nasza znajomość jogi klasycznej opiera się na tekście Yoga-sutra Ptańdżalego (II lub III w. n. e) . Patańdżali zabrał i uporządkował przekaz ustny i nazwał go systemem ośmiu ścieżek. Wyróżnia on następujące stopnie w praktykowaniu jogi:
1. Yama - przestrzeganie zakazów
2. Niyam - realizacja nakazów
3. Asana - praktyka pozycji ciała
4. Pranajama - kontrola energii oddechu
5. Pratyahara - wycofanie zmysłowe
6. Dharana - praktyka koncentracji
7. Dhyana - medytacja
8. Samadhi - samorealizacja

Recepcja systemu jogi na Zachodzie obejmuje głównie praktykę pozycji ciała (hatha joga), kontrolę oddechu, praktykę koncentracji i medytację. Z nich wywodzą się europejskie techniki relaksacji stosowane w terapii, edukacji i innych dziedzinach życia.

5 Zasad Jogi
1. Relaksacja (Savasana)
Relaksując głęboko wszystkie mięśnie regenerujemy (odmładzamy) całe ciało i osiągamy poczucie wewnętrznego spokoju i harmonii. Savasana to odpoczynek i odprężenie. Przez głębokie odprężanie wszystkich mięśni Joga może zupełnie odmłodzić układ nerwowy i dać głębokie poczucie wewnętrznego pokoju.
2. Właściwe ćwiczenia (Asany)
Dostarczają naturalnego ruchu mięśniom i stawom, bez forsowania i nadmiernego wysiłku, dzięki czemu zapobiegają pojawianiu się chorób i złego samopoczucia. Systematyczne praktykowanie Asan uelastycznia ciało i umysł każdego, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.
3. Ćwiczenia oddechowe (Pranayama)
Joga naucza nas jak używać płuc w ich maksymalnej objętości oraz jak kontrolować oddech, by był głęboki, spokojny i miarowy. Pranayama zwiększa witalność ciała i jasność umysłu, poprawia kondycję i koncentrację.
4. Pozytywne myślenie (Vedanta) i medytacja (Dhyana)
"Jesteś tym co myślisz". Dlatego joga uczy przyjmowania pozytywnych i twórczych myśli, które przyczyniają się do wigoru i zdrowia oraz spokojne-go, radosnego umysłu.
5. Właściwa dieta (wegetarianizm)
Pokarm, który spożywamy, oprócz tego że jest odpowiedzialny za budowanie naszego ciała fizycznego, głęboko wpływa na nasz umysł. Dla maksymalnej sprawności psychofizycznej oraz pełnej świadomości duchowej Joga zaleca dietę wegetariańsko-nabiałową. Jest to integralna część Jogicznego stylu życia.

Joga a współczesna psychologia
Relaksacja w psychologii ma wiele nazw i odmian, stosowane są: trening autogenny, relaksacja progresywna, wizualizacja, obrazowanie wewnętrzne, autohipnoza.
Ćwiczenia naprężająco-rozluźniające (odpowiedniki asan) stosowane są w psychoterapii od kilkudziesięciu lat, znane jako bioenergetyka, biosynteza, somatoterapia. Szczególne zastosowanie znalazły w leczeniu lęku, depresji, nerwicy.
Ćwiczenia oddechowe również zajmują ważne miejsce w licznych systemach psychoterapii ciała i zarządzania stresem. Swobodny, głęboki oddech stał się symbolem zdrowia psychofizycznego.
Medytacją psychologia zajmuje się od wielu lat, lecz stosunkowo niedawno odkryto jej terapeutyczne właściwości. Została określona jako trening uważności i obecnie jest wykorzystywana przez psychologów w setkach ośrodków na całym świecie, by pomagać ludziom zmagać się z napadami lęku i smutku

Zajęcia Jogi w każdy wtorek o godz. 18.30 oraz czwartek o godz. 17.00
Informacje pod nr telefonu (062) 738 00 38

do góry strony